ارائه اینترنت داخلی خبری خوب است یا نه؟

اینترنت داخلی در دکل‌های مخابراتی؟

ارائه اینترنت داخلی ایران خبری است که بیشتر از خوشحال کردن کاربران اینترنت، آن‌ها را ترسانده است. بخش مهمی از این ترس به شایعات موجود در جامعه باز می‌گردد. در صورتی که اینترنت داخلی ایران نیز مانند کشورهای پیشرفته‌ای چون کره جنوبی، امریکا و انگلیس ارائه شود، می‌تواند اعتماد کاربران را در روزهای اول جلب نماید.

اینترنت ملی یکی از بحث‌های داغ این روزهای شبکه مجازی است. خبری که بسیاری از کاربران را خوشحال و بسیاری دیگر را ترسانده است. در آبان ۹۸ اینترنت کشور دارای محدودیت‌ بود. کاربران تنها می‌توانستند وارد سایت‌های داخلی شوند و از اپلیکیشن‌های داخلی استفاده کنند. در عوام نام اینترنت محدود، اینترنت ملی خوانده شد و به همین دلیل انتشار خبری مبتنی بر ملی شدن اینترنت، بسیاری از کاربران و به ویژه افرادی که کسب و کار آنلاین داشتند را نگران کرد.

یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین ایرادهای اینترنت ملی در دسترس نبودن موتورهای جست و جوی گوگل است. نبودن گوگل به معنای واقعی فلج شدن شبکه اینترنت است. اگر اینترنت ملی بالاترین سرعت را هم داشته باشد، اما امکان جست و جو در آن وجود نداشته باشد؛ تفاوت چندانی با نبود اینترنت ندارد.

در دسترس نبودن گوگل مهم‌ترین دلیلی بود که کاربران به اینترنت در دسترس در سال ۹۸ اعتراض داشتند. اگر کمی با مردم صحبت کنیم؛ همه آن‌ها می‌گویند دو هفته اینترنت نداشته‌اند‌ و کم‌تر کسی در مورد وجود اینترنت ملی صحبت می‌کند. البته موتورهای جست و جوی داخلی در این مدت در دسترس بودند که به هیچ وجه نتوانستند نیاز کاربران را برآورده سازند.

همچنان اینترنت ملی سوالات بسیاری برای ایرانیان به وجود آورده است. سوال‌هایی که تا کنون پاسخ قطعی برای آن‌ها ارائه نشده است. اما با توجه به اطلاعات به دست آمده از متخصصان در این زمینه می‌توان پاسخ برخی از سوالات را استنتاج کرد. در این مقاله پاسخ چند پرسش مهم در مورد اینترنت ملی را ارائه داده‌ایم.

اینترنت ملی، شایعه است یا واقعیت؟

ایران هنوز امکانات لازم برای ارائه اینترنت ملی با تمام امکانات را ندارد.

به دلایلی که در قسمت قبلی گفته شد، کاربران ترجیح می‌دهند که کماکان از اینترنت بین الملل و گوگل استفاده کنند. آن‌ها به هیچ عنوان علاقه‌ای به استفاده از مرورگرها و موتورهای جست و جوی داخلی ندارند.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که اینترنت ملی به معنای قطع ارتباط با دنیای بیرون از ایران است. این موضوع شایعه‌ای بیش نیست. ایران بخشی از دنیاست و نمی‌تواند در عصر ارتباطات تبدیل به یک سلول انفرادی شود. بنابراین حتی اگر سرویس‌های اینترنت داخلی جایگزین اینترنت بین الملل شوند، ارتباط با شبکه اینترنت خارج از کشور میسر خواهد بود. نمی‌توان گفت که کیفیت ارتباط و جست و جو به همان اندازه باقی خواهد ماند، اما بسیاری از دغدغه‌ها از بابت فیلترینگ تمام سایت‌های خارجی، اعم از سالم و ناسالم، از بین می‌رود.

 بیایید کمی هم در مورد واقعیت اینترنت داخلی و مزایای آن صحبت کنیم. اینترنت ملی به شرط اجرای درست، دقیق و هدفمند مزایای بسیاری برای کاربران دارد. تنظیم میزان پهنای باند بر عهده شبکه‌های داخلی است و به همین دلیل می‌توانند سرعت بالا‌تری ارائه دهند. هزینه اینترنت ملی نسبت به اینترنت بین الملل مقرون به صرفه‌تر است.

اطلاعات ارائه شده در داخل کشور باقی می‌ماند و جاسوسان به راحتی نمی‌توانند به اطلاعات کاربران داخلی دست پیدا کنند. اینترنت داخلی وابستگی به خارج از کشور ندارد و قابل تحریم نیست.

بنابر آن‌چه گفته شد، اینترنت داخلی می‌تواند مشکلات بسیاری را حل کند. همچنین در صورت داشتن ویژگی‌های مثبت به سادگی می‌تواند توجه و اعتماد کاربران را جلب کند. البته رضایت کاربران مشروط بر ارائه اینترنت داخلی درست مانند کشورهایی مانند کره جنوبی، آمریکا و… است؛ با سرعتی بالا و کم‌ترین میزان محدودیت.

اینترنت داخلی همراه است یا ثابت؟

اینترنت ملی می‌تواند در شبکه‌های مختلف ارائه شود.

پیشنهاد ارائه طرح اینترنت ملی از سال ۸۴ ارائه شد. این طرح نیازمند بودجه کلان بود. در هر سال مقدار مشخصی به این طرح اختصاص داده شد؛ اما هرگز برای تأمین هزینه‌های ملی شدن اینترنت کافی نبود. بنابراین اگر قرار باشد پروژه اینترنت داخلی کامل شود و سپس در دسترس عموم کاربران قرار گیرد، راه درازی در پیش دارد.

در آبان ماه ۹۸ اینترنت‌های تلفن همراه نسبت به اینترنت‌های ثابت زمان بیشتری محدود بودند و به همین دلیل بسیاری از کاربران تصور کردند که اینترنت داخلی منحصر به اینترنت تلفن همراه است. دکل‌های مخابراتی قابلیت ارائه سیگنال‌های مختلف را دارند. بنابراین اگر بنا به ملی شدن اینترنت باشد؛ هر دو اینترنت ثابت و همراه ملی خواهند شد.

به یاد داشته باشید که هنوز اخبار قطعی در مورد زمان ملی شدن اینترنت ارائه نشده است و فعلا محدودیتی در ارائه سرویس‌های اینترنت اپراتورها وجود ندارد.

تفاوت اینترنت ملی با اینترنت بین الملل

در دسترس نبودن گوگل در اینترنت ملی مهم‌ترین دغدغه کاربران است.

تا کنون کاربران ایرانی تنها با اینترنت بین الملل کار کرده‌اند و آشنایی چندانی با اینترنت بین الملل ندارند. از طرف دیگر شایعاتی مبتنی بر فیلترهای سفت و سخت اینترنت ملی اذهان عمومی را مشوش کرده است. در این قسمت مقایسه‌ای کلی بین اینترنت‌ بین الملل و اینترنت داخلی انجام داده‌ایم که برخی از آن‌ها ویژگی مثبت اینترنت بین الملل و برخی دیگر نقطه قوت اینترنت داخلی هستند.

 • زمانی که به شبکه اینترنت بین الملل متصل هستید؛ از موتورهای جست و جوی گوگل استفاده می‌کنید. گوگل به حدی فراگیر است که تنظیمات مرورگر پیش فرض تلفن‌های همراه و رایانه‌ها نیز بر روی آن تنظیم شده‌اند. در مقابل اینترنت داخلی از موتورهای جست و جوی داخلی برای پیدا کردن نتیجه مورد نظر شما استفاده می‌کند. موتورهای جست و جوی داخلی تا کنون در جلب رضایت کاربرانشان موفق نبوده‌اند.
 • اینترنت داخلی هزینه بسیار کم‌تری نسبت به اینترنت بین الملل دارد.
 • سرعت اینترنت داخلی با سرورهای داخلی تنظیم می‌شود.
 • امکان ارائه خدمات مختلف به وسیله شبکه‌های داخلی ساده‌تر خواهد بود.
 • امکان جاسوسی و دستیابی به اطلاعات کاربران ایرانی از سوی هکرها و ارائه دهندگان شبکه خارجی با به کار بردن اینترنت داخلی بسیار ضعیف خواهد شد.

به یاد داشته باشید که اینترنت ملی واقعی محدودیتی در سرعت ندارد. دکل‌های مخابراتی به همان اندازه سیگنال انتقال می‌دهند و در بسیاری از موارد استفاده از آن به نفع کاربران است.

اینترنت داخلی و کسب و کار‌های آنلاین

بسیاری از کسب و کارهای داخلی وابسته به سایت‌های خارجی هستند.

کسب و کارهای آنلاین تمام یا بخش اعظمی از سرمایه خود را در شبکه اینترنت سرمایه گذاری کرده‌اند و درآمد آن‌ها نیز به وسیله این شبکه تأمین می‌شود. به همین دلیل است که دغدغه بیشتری نسبت به سایر کاربران دارند. کسب و کارهای آنلاین نیاز دارند.

به صورت دائمی به موتورهای جست و جوی گوگل و سایت‌های خارجی و داخلی دسترسی داشته باشند. به همین دلیل به وجود آمدن کوچک‌ترین محدودیتی در ارائه خدمات اینترنتی باعث بروز مشکلات بسیاری برای آن‌ها می‌شود.

بسیاری از کسب و کارهای آنلاین از اینترنت همراه استفاده می‌کنند و آنتن‌های موبایل نیز برای آن‌ها اهمیت زیادی دارد. دکل‌های مخابراتی می‌توانند خدمات اینترنت ملی را دقیقا مانند خدمات اینترنت بین الملل ارائه دهند. به همین دلیل در صورت ارائه تمام و کمال اینترنت ملی با ویژگی‌های ذکر شده، کسب و کارهای داخلی نیز می‌توانند از مزایای آن استفاده کنند و بدون کوچک‌ترین مشکلی به ادامه کار خود بپردازند.

اینترنت به اندازه آب و غذا در زندگی انسان امروز اهمیت دارد.

اینترنت ملی برای کشورهای پیشرفته موهبتی بزرگ بوده است که تأثیر بسیاری در اقتصاد، انتقال داده و ارتباطات داشته است. امید است در ایران نیز اینترنت ملی موجب رونق زندگی آنلاین نسل‌های امروز باشد.

1 پاسخ
 1. ailmocve
  ailmocve گفته:

  شبکه در مدار قرار شبکه داخلی رایگان قرار بدید واز فناوری بانکی بصورت رایگان در مواقعه درد دست مورد باشد . مورد شبکه ملی اجتماعی برنامه کاربران رایگان قرار بدیم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *