تشعشعات موبایل جزو امواج غیر یون‌ساز محسوب می‌شوند.

تشعشعات موبایل بی‌ضرر هستند

تشعشعات موبایل بی‌ضرر هستندو این جمله نتیجه بسیاری از تحقیقات سازمان‌های فعال در زمینه بهداشت جهانی است. تمام آن چه از ضررهای آنتن‌های تلفن همراه شنیده‌اید، شایعه است.

تشعشعات موبایل برخلاف تصورات عوام جامعه، ضرری برای سلامتی انسان‌ها ندارند. اما این که چرا مدت‌ها ما بر این باور بودیم که موبایل‌ها ضرر زیادی برای ما دارند و حتی باعث بیماری‌های مهلکی چون سرطان می‌شوند، می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. شایعاتی که با استفاده از ناآگاهی مردم تبدیل به بخشی از اطلاعات جامعه می‌شوند و پس از مدتی اکثر افراد آن‌ها را باور می‌کنند. این موضوع تا جایی پیش می‌رود که عموم مردم تا جایی شایعات را باور می‌کنند که حتی پس از آگاهی از واقعیت ماجرا، آن را رد می‌کنند و همچنان بر باورهای غلط خود باقی می‌مانند. چنین نگرشی نه در مورد تشعشعات موبایل که در مورد موضوعات مختلف در جامعه وجود دارد.

بحث شایعات مضر بودن تشعشعات موبایل و امواج آنتن‌های موبایل تا جایی پیش می‌رود که برخی از افراد واقعیت را در مورد بی‌ضرر بودن آن‌ها نمی پذیرند و فکر می‌کنند، اپراتورها و شرکت‌های مرتبط تنها به دلیل سودآوری چنین صحبت‌هایی را ارائه می‌دهند!

در این مقاله قصد داریم برای همیشه این شایعات را از بین ببریم و با دلیل و مدرک در مورد بی‌ضرر بودن آنتن‌های موبایل با شما صحبت کنیم. بدون شک تحقیقات سازمان بهداشت جهانی و نتایج حاصل معتبرترین منابع برای استناد هستند. البته در این مقاله از منابع دیگری نیز استفاده شده است که می‌توانید شرح تحقیقات و نتایج آن‌ها را در قسمت‌های بعدی به صورت کامل مطالعه کنید.

نتایج پژوهش‌ها درباره تشعشعات موبایل

پژوهش‌های مختلف بی‌ضرر بودن تشعشعات موبایل را نشان می‌دهند.

مراکز تحقیق مختلفی در زمینه تأثیرات تشعشعات موبایل بر سلامتی انسان و جامعه را بررسی کرده‌اند و نتایج تحقیقات خود را منتشر کرده‌اند. نتایج این پژوهش‌ها تفاوت‌های زیادی با باور عموم جوامع دارد.

در زندگی بشر تا کنون امواج و اشعه‌های مختلفی وجود داشته‌اند که بسیاری از آن‌ها در طبیعت وجود داشتند و بسیاری دیگر به دست خود او تولید شده‌اند. تعداد زیادی از این اشعه‌ها اعم از اشعه ایکس یا تشعشعات مواد رادیواکتیو خطرات بسیاری برای سلامتی انسان دارند و برخی دیگر مانند امواج صوتی یا رادیویی هیچ گونه ضرری برای سلامتی انسان ندارند و تنها در جهت تسهیل زندگی و ایجاد ارتباطات استفاده می‌شوند.

پیش از هر چیز باید بدانید که تشعشعات به دو دسته یون‌ساز و غیر یون‌ساز تقسیم‌بندی می‌شوند. تشعشعات یون‌ساز باعث ایجاد یون‌ها در بدن انسان می‌شوند و قطعا برای سلامتی انسان مضرند؛ تشعشعات مواد رادیواکتیو از این دسته‌اند. اما تشعشعات غیر یون‌ساز چنین تأثیری ندارند و فاکتورهای دیگری را باید بررسی کرد تا در مورد ضرر آن‌ها برای سلامتی اطلاعاتی کسب کرد. معمولا مراکز تحقیقاتی نتایج خود را با استفاده از بررسی‌های مختلف بر نمونه‌های آزمایشگاهی به دست می‌آورند.

در سازمان بهداشت جهانی تحقیقات انجام شده نشان داده است که امواج موبایل و امواج ساطع شده از دکل‌های مخابراتی بسیار ضعیفند و نمی‌توانند تأثیر بدی بر سلامتی انسان‌ها داشته باشند؛ حتی اگر افراد در طولانی مدت در معرض تشعشعات موبایل قرار داشته باشند. تنها تأثیری که در نزدیکی دکل‌های مخابراتی نشان داده می‌شود، افزایش کم‌تر از یک درجه دمای بدن انسان است که ما معمولا به این اندازه به دکل‌ها نزدیک نیستیم.

موسسه ملی سلامت آمریکا نیز تحقیقات بسیاری روی گروه‌های موش‌های آزمایشگاهی انجام داده است. تعدادی موش آزمایشگاهی نر و ماده در معرض تشعشعات موبایل بیشتر از حد استاندارد قرار داشتند. آن‌ها در دراز مدت در معرض این اشعه‌ها قرار داشتند. برخی از این موش‌ها به سرطان قلب مبتلا شدند، اما تعداد آن‌ها کم بود و محققان نمی‌توانستند علت بیماری آن‌ها را تشعشعات موبایل بدانند. بنابراین آزمایش تکرار شد و این بار تأثیری در سلامتی موش‌های آزمایشگاهی به وجود نیامد.

مقامات مسئول در این باره چه می‌گویند؟

تجهیزات مخابراتی ایران استاندارد و بدون ضرر هستند.

سازمان بهداشت جهانی استانداردهایی برای تجهیزات مخابراتی اعم از دکل‌ها و تشعشعات موبایل ارائه داده است. در کشورهای مختلف مقامات بر استاندارد بودن تجهیزات مخابراتی نظارت دارند و مراقبند که میزان امواج آنتن‌های موبایل از حد استاندارد فراتر نرود.

مسئولان رگولاتوری نیز از بی‌خطر بودن تشعشعات موبایل سخن می‌گویند. آن‌ها اظهار می‌کنند که تشعشعات موبایل جزو امواج غیر یون‌ساز است و در کنار امواج رادیویی دسته بندی می‌شود و به همان اندازه بی‌ضرر است. این امواج به اندازه ایجاد تغییر در بدن و بروز خطر برای سلامتی انسان قدرت ندارند و در بدترین حالت تنها می‌توانند گرما ایجاد کنند. البته این گرما نیز میزان قابل توجهی ندارد و به راحتی می‌توان از آن چشم پوشی کرد.

این مقامات تأکید کردند که بی‌خطر بودن تشعشعات موبایل به معنی مجاز بودن استفاده بیش از حد از این وسیله نیست. به یاد داشته باشید که استفاده زیاد از تلفن همراه چشمان شما را اذیت می‌کند و گرمای ناشی از امواج در صورت استفاده زیاد برای مکالمه به گوش شما آسیب می‌رساند. تشعشعات موبایل در صورت استفاده‌ی به اندازه از این وسیله بی ضرر است.

تشعشعات موبایل و سرطان

امواج موبایل به اندازه‌ای ضعیفند که نمی‌توانند باعث ایجاد سرطان شوند.

این که تشعشعات موبایل سرطان‌زا هستند، مهلک‌ترین شایعه‌ای بود که در مورد آن‌ها وجود داشت. باید بدانید که تشعشعات موبایل هرگز باعث ایجاد سرطان و هیچ بیماری دیگری نمی‌شوند. البته در نتایج برخی از آزمایش‌ها، نمونه‌ها به بیماری‌ سرطان و بیماری‌هایی از این قبیل مبتلا شدند. همانطور که در قسمت‌های قبلی گفتیم، تعداد این نمونه‌ها نسبت به جامعه آماری مورد بررسی بسیار ناچیز بود و به همین دلیل ممکن است هر علتی به جز تشعشعات موبایل موجب بیماری آن‌ها شده باشد. از طرف دیگر نمونه‌های آزمایشگاه در معرض تشعشعاتی هزار بار قدرتمندتر از تشعشعات موبایل قرار داشتند. بنابراین نتایج این آزمایش در مقیاس یک هزارم به واقعیت نزدیک است!

جالب است بدانید که تکنولوژی به سمت تکنولوژی سبز پیش می‌رود؛ یعنی در آینده‌ای نه چندان دور تشعشعات موبایل حتی اثر گرمایی نیز نخواهند داشت. تلفن‌های همراه جدید این قابلیت را دارند که از امواج آنتن‌های موبایل ضعیف‌تر نیز استفاده کنند. از طرف دیگر هرچه سرعت انتقال اطلاعات و اینترنت و شبکه بیشتر باشد، میزان ایجاد گرما کاهش پیدا می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود همیشه از گوشی‌های جدید و پیشرفته موجود در بازار استفاده کنید و سعی کنید از بالاترین سرعت اینترنت مانند ۳G و ۴G بهره ببرید.

آیا هر چه در مورد ضررهای تشعشعات موبایل شنیدیم، شایعه بود؟

شایعات زیادی مبتنی بر ضررهای امواج موبایل وجود دارد که نباید آن‌ها را باور کرد.

شایعات بسیاری در مورد تشعشعات موبایل وجود دارد. پزشکان و محققان در مورد اشعات یون‌ساز ابراز نگرانی می‌کنند. آن‌ها می‌گویند که قرار گرفتن در معرض این اشعه‌ها باعث بروز مشکلات مختلف و حتی مشکلات ژنتیکی می‌شود. اما بر خلاف آن‌ها تشعشعات غیر یون‌ساز هیچ ضرری برای بدن انسان ندارند. حتی کودکان، سالمندان و بیماران نیز در خطر تشعشعات موبایل نیستند.

شایعه دیگری که درباره آنتن‌های موبایل وجود دارد، تأثیر منفی در حافظه و ناباروری افراد است. این شایعات توسط موسسه ملی سرطان انگلستان رد شده‌اند. دانشمندان این مجموعه ادعا کرده‌اند که ضرر قرار گرفتن در معرض نور خورشید و حمام آفتاب گرفتن نسبت به زمانی که در اتاقی با ۱۰ها دستگاه الکترومغناطیسی مانند گوشی،‌ مودم و… قرار دارید، برای سلامتی شما بسیار بیشتر است. با توجه به نکات گفته شده باید در باورهای خود تجدید نظر کنیم و جانب احتیاط را درباره مواردی که واقعا برای سلامتی ما ضرر دارند، رعایت کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *