استفاده از موبایل برای بچه‌ها نیاز به آموزش صحیح دارد.

استفاده از موبایل برای بچه‌ها سودمند است یا مضر؟

استفاده از موبایل برای بچه‌ها می‌تواند فواید بسیاری داشته باشد. پدرها و مادرها می‌توانند با آموزش و نظارت به فرزندان خود استفاده از گوشی‌های هوشمند را یاد دهند.

استفاده از موبایل برای بچه‌ها یکی از مهم‌ترین سوالات پدر و مادرهای نسل امروز است. گوشی‌های هوشمند یکی از مهم‌ترین ابزاری هستند که در اختیار بچه‌ها قرار دارند و این موضوع بسیاری از پدر و مادرها را نگران کرده‌اند. دسترسی آسان به اینترنت و انواع مختلف سایت‌ها، بازی کردن به مدت طولانی و استفاده‌های غیر صحیح از موبایل مهم‌ترین علت‌های نگرانی پدر و مادرهاست و دقیقا به همین دلایل است که ترجیح می‌دهند گوشی شخصی برای بچه‌ها تهیه نکنند.

پیش از این که وسیله‌ای در اختیار عوام جامعه‌ قرار گیرد، باید در مورد آن فرهنگ سازی شود. تربیت صحیح و آموزش صحیح استفاده از موبایل برای بچه‌ها باعث می‌شود که کودکان و نوجوانان هم از مزایای اینترنت و این موبایل‌ها بهره‌مند شوند و هم از آسیب‌ها در امان بمانند.

بسیاری از پدر و مادرها بر این باورند که گوشی‌های هوشمند چیزی جز ضرر برای بچه‌ها ندارند و به همین دلیل دسترسی به موبایل‌ها و اینترنت را برای آن‌ها غدغن می‌کنند. ایجاد محدودیت‌های صحیح در استفاده از موبایل برای کودکان کار درستی است؛ اما محروم کردن بچه‌ها از دنیای فناوری و ارتباطات نتیجه‌ای جز عدم آموزش صحیح و ناآگاهی به دنبال نخواهد داشت. حتی ممکن است در سنین بزرگسالی مشکلات بیشتری برای فرزندان به وجود آورد. همیشه تعادل بهترین راه حل است. فرزند شما باید تا حد امکان به تکنولوژی‌هایی از جمله گوشی‌های هوشمند و اینترنت دسترسی داشته باشد؛ اما تا زمانی که به سن کافی نرسیده است و اطلاعات کافی در مورد این فضا را ندارد، استفاده از موبایل برای کودکان باید تحت نظارت والدین باشد. با این کار هم خاطر پدر و مادر آسوده است و هم فرزند مطابق با تکنولوژی روز آموزش می‌بیند.

استفاده از موبایل برای کودکان منافع زیادی دارد

موبایل می‌تواند وسیله‌ آموزشی جذابی برای فرزند شما باشد.

بچه‌ها در سنین مختلف کاربردهای مختلف گوشی‌های هوشمند را دوست دارند. کودکان تنها بازی با گوشی‌ها را دوست دارند و نوجوانان از گشتن در فضای مجازی در کنار بازی کردن لذت می‌برند. تاکنون هر اطلاعاتی به پدر و مادرها ارائه شده است، در مورد مضرات استفاده از موبایل برای کودکان بوده است. اما آیا به این موضوع فکر کرده‌اید که استفاده از موبایل برای بچه‌ها می‌تواند منافعی نیز داشته باشد؟ بیایید کمی بیشتر در این باره صحبت کنیم.

  • افزایش میزان تمرکز: بازی‌هایی که بچه‌ها انجام می‌دهند، تمام توجه آن‌ها را جلب می‌کند و معمولا تمام تمرکز آن‌ها روی بازی است. به همین دلیل به آن‌ها آموزش می‌دهد که چگونه بر موضوعی خاص تمرکز داشته باشند.
  • یادگیری: استفاده از موبایل برای کودکان می‌تواند بسیار آموزنده باشد. آن‌ها می‌توانند اطلاعات مختلف را سرچ کنند، با بازی‌ها چیزهای جدید یاد بگیرند و به طور کلی با دنیا ارتباط برقرار کنند.
  • مدیریت صحیح زمان: شما با تعیین زمان مناسب برای استفاده از موبایل برای کودکان به آن‌ها یاد می‌دهید که زمان خود را مدیریت کنند و بتوانند برای کار با گوشی برنامه‌ریزی و زمانبندی داشته باشند.

البته باید نکاتی را به یاد داشته باشید تا کودکان و نوجوانان تنها از مزایای گوشی‌های هوشمند بهره‌مند شوند. باید زمان استفاده از موبایل برای کودکان را محدود کنید. به یاد داشته باشید که موبایل نباید تبدیل به وسیله بازی دائمی آن‌ها شود. همچنین استفاده از موبایل برای کودکان نباید اختلالی در میزان غذا خوردن و خوابیدن آن‌ها ایجاد نماید.

بچه‌ها اجازه چقدر استفاده از گوشی‌های هوشمند را دارند؟

مدیریت زمان رکن مهمی در استفاده از گوشی هوشمند برای بچه‌هاست.

مدیریت صحیح زمان در استفاده از گوشی برای بچه‌ها یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که والدین باید بر آن نظارت داشته باشند. در واقع می‌توان گفت چنانچه والدین برای زمان استفاده از موبایل برای کودکان و محتوایی که بچه‌ها با آن سر و کار دارند، نظارت داشته باشند؛ هیچ مشکلی برای کودکان و نوجوانان به وجود نخواهد آمد.

بهترین زمان برای بازی با تلفن همراه برای بچه‌ها یک ساعت در طول روز است. در صورتی که دانش آموزان نیاز به سرچ در اینترنت و استفاده از فضاهای آموزشی در وب را دارند می‌توان این زمان را تمدید کرد. سعی کنید به فرزندانتان آموزش دهید که موبایل پیش از این که وسیله‌ای برای سرگرمی باشد، وسیله‌ای برای یادگیری است.

در کشورهای مختلف نیز محدودیت‌هایی در استفاده از موبایل برای کودکان در نظر گرفته شده است. برای مثال در فرانسه حق استفاده از موبایل برای بچه‌ها در مدرسه وجود ندارد، یا در چین محدودیت‌های زیادی برای گیمرهای زیر ۱۸ سال در نظر گرفته می‌شود.

به یاد داشته باشید که کنترل بچه‌ها بهترین راه حل برای استفاده صحیح از تلفن‌های همراه است.

آنتن‌های موبایل تشعشعات بی ضرر برای بچه‌ها

تشعشعات بی‌ضرر آنتن‌های موبایل آسیبی به بچه‌ها نمی‌رساند.

یکی از شایعاتی که در مورد آنتن‌های موبایل وجود دارد، ضرر داشتن آن‌هاست و باعث شده است بسیاری از پدر و مادرها صرفا بخاطر نگرانی از بابت سلامت فرزندانشان اجازه استفاده از موبایل برای آنها را صادر نکنند. در دنیا سازمان‌های زیادی وجود دارند که در مورد آنتن‌های موبایل و امواج آن تحقیق کرده‌اند. یکی از این موارد سازمان بهداشت جهانی است. طبق گزارشات این سازمان تشعشعات بی‌ضرر تلفن همراه هیچ خطری برای بشر ندارند و حتی در دراز مدت نیز نمی‌توانند آسیبی برای بدن انسان داشته باشند.

تشعشعات بی‌ضرر موبایل از نوع غیر یون‌ساز هستند و به اندازه‌ای ضعیفند که قابلیت ایجاد تغییرات یا ایجاد بیماری در بدن انسان را ندارند.

البته به یاد داشته باشید که خیره شدن در زمان طولانی به نور صفحه موبایل باعث آسیب رسیدن به بینایی بچه‌ها به خصوص در سنین کم‌تر می‌شود. محدود کردن زمان استفاده از موبایل برای کودکان از احتمال بروز این مشکل نیز پیشگیری می‌کند.

بهترین سن برای خرید گوشی هوشمند

زمانی که فرزند شما وارد دبیرستان می‌شود، بهترین زمان برای خرید موبایل شخصی برای اوست.

این روزها بچه‌ها از سنین پایین اصرار به داشتن موبایل یا تبلت می‌کنند و بسیاری از پدر و مادرها نمی‌دانند در چه سنی برای آن‌ها گوشی یا تبلت شخصی خریداری کنند. شما می‌توانید با توجه به اخلاق، رفتار و تربیت فرزندتان بهترین زمان برای خرید موبایل شخصی را تعیین کنید. در ادامه نکاتی در این باره بیان می‌کنیم.

  • برای بچه‌ها پیش از مدرسه موبایل نخرید. در این سن بچه‌ها باید ارتباط برقرار کنند، تحرک داشته باشند و وقت خود را در دنیای واقعی و در ارتباط با افراد واقعی سپری کنند. داشتن تبلت شخصی باعث می‌شود ترجیح دهند در خانه بمانند و شخصیتی منزوی داشته باشند. در این سن استفاده از موبایل برای بچه‌ها تنها یک ساعت در روز کافی است.
  • زمانی که فرزند شما دوران ابتدایی را آغاز می‌کند، ممکن است نیاز به سرچ در اینترنت یا ارتباط با دوستانش داشته باشد. در این زمان بهتر است اجازه دهید بیشتر از موبایل خودتان استفاده کند. با این کار می‌داند که صاحب موبایل شخصی نیست و استفاده از موبایل دیگران برای او محدودیت دارد.
  • سن ۱۳ الی ۱۴ سالگی سنی است که بچه‌ها می‌توانند موبایل شخصی داشته باشند. به یاد داشته باشید که استفاده از موبایل برای کودکان در این سن نیز باید با نظارت شما باشد. سنین نوجوانی یکی از حساس‌ترین برهه‌های زمانی در زندگی هر شخص است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *